Hírek
2011. Július 04. 14:17, hétfő |
Belföld
Forrás: HírTV
Van, ahol mégis drágul a gáz
Nem változik sem a gáz, sem az áram ára a lakossági fogyasztóknál – közölte a múlt héten a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Mindez azonban nem teljesül a nagyobb gázfelhasználóknál.
Tovább tart a lakossági energiaköltségek befagyasztása – a Széll Kálmán-tervnek megfelelően ugyanis nem változtak július 1-jén a lakossági gáz- és áramárak. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium múlt heti közleménye szerint a tarifák változatlanul tartását az tette lehetővé, hogy egymással ellentétes irányú, de azonos mértékű hatások érték a díjszerkezetet. A gáz esetében a végfelhasználói tarifából kivették az úgynevezett importkorrekciós tényezőt. Ám ez nem adott lehetőséget az ár csökkentésére, mivel eközben drágult a fűtőanyag tárolásának és a nagynyomású földgázvezetékek használatának díja. Ezek az elemek a rendszerhasználati díjba épülnek be, amelynek számítása ugyancsak változni fog: eddig a rendszerhasználat költsége országos szinten egységes volt, ezután viszont regionálisan eltérő díjszabást állapítanak meg. Az erről szóló részletszabályozás viszont egyelőre még nem ismert.
Az áram esetében szintén hasonló a helyzet. Itt a kapcsolt, vagyis a hőt és áramot vegyesen termelő erőművek estek ki a kötelező áramátvételi rendszerből. Mivel ezek a blokkok eddig a piacinál magasabb, támogatott áron értékesítették a villamos energiát, ennek fedezete pedig beépült a villanyszámlába, a változás következtében akár olcsóbb is lehetne az áram. Csakhogy a kieső támogatás helyébe bekerül egy kilowattóránként 1,2 forintos tétel, ami a távhőszolgáltatás árkompenzációjára szolgál, a kettő pedig nagyjából kiegyenlíti egymást.
A hatósági árral működő, egyetemes szolgáltatáson kívül eső fogyasztóknál ennél rosszabb a helyzet. Piaci szakértők szerint a gáz beszerzési ára drágul, így a nem lakossági fogyasztók akár 10 százalék körüli díjemelkedéssel is szembesülhetnek. Márpedig ez érinthet néhány távhőtermelőt is, amelyek péntek óta már nem élhetnek az egyetemes ellátás nyújtotta előnyökkel. Ugyanakkor számukra az új szabályozás megteremtésével a Magyar Villamos Művek biztosít a piacinál körülbelül öt százalékkal olcsóbb fűtőanyagot.
Habár a támogatott ár megszűnik a kapcsolt erőművek számára, az áramátvétel lehetősége nem. A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) azoktól az erőművektól, amelyek 50 megawatt alatti kapacitással bírnak, és ezt igénylik, átveszi a villanyt, amit a magyar áramtőzsdén, vagyis a HUPX-en értékesítenek piaci áron.
A Mavir azt közölte, hogy az így kialakított körhöz 92 tag csatlakozott, a kör együttes névleges teljesítménye a magyar villamosenergia-termelés mintegy 4 százalékát teszi ki. Mint azt Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke lapunknak elmondta, ez azt jelenti, hogy az érintett erőművek körülbelül fele élt a Mavir által felkínált lehetőséggel. A többi, nagyobb háttérrel rendelkező termelő pedig inkább saját maga értékesíti az áramot. A rendszerirányító adatai szerint a tőzsdén megjelent villamosenergia-mennyiséggel új kereskedési csúcs alakult ki. (da)
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 07:58, péntek | Belföld
Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
2024. November 22. 07:56, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti
2024. November 22. 07:54, péntek | Belföld
Rogán Antal abban bízik, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Abban bízom, hogy a Digitális Állampolgárság Program alkalmazás széles tömegeknek elnyeri a támogatását, sokan fogják használni, mert látni fogják, hogy így egyszerűbb ügyet intézni, magukat azonosítani
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.